Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rusko a Kazachstán, část 6 - 1967 km přes Kazachstán

10. 8. 2017

Kazachstán je 34 x větší než naše republika a má 15 milionů obyvatel. 6  lidí na 1 km2. Je to díky nerostnému stát bohatý. Navíc je to největší vnitrozemský stát na světě. V roce 2017 zrušili víza  pro občany EU,protože tu mají EXPO 2017. Jak to bude s vízy dál, to nikdo neví.152-kazachstan-je-34x-vetsi-nez-cr.jpg

Lidi místní

Lid je tu vlídný a pohostinný . Nikde jinde na světě jsme se nesetkali s tolika úsměvy, uznalými gesty a zájmem o nás (víc než o motocykl). Byli jsme moc rádi, že jsme se od Jardy Šímy naučili vozit s sebou a rozdávat svoji fotku s odkazem na web. Radost z ní měli i Rusi, ale Kazaši větší. Než jsme dojeli domů, spousta z obdarovaných se podívala na náš web.

163-skoro-kazdy-se-chce-s-nami-pobavit.jpgPozor - ne všichni jsou Kazaši. Žijí tu Rusové, taky Tadžikové a Kyrgyzové, co   na  trhu práce plní roli našich Ukrajinců.     V  Kostanaj jsme potkali  dokonce Poláka. Oženil se sem.

Pěkný zážitek jsme měli na Expu. Mladý kazašský motorkář, co si našel Jirku na parkovišti, se nemohl uvolnit z práce, proto povolal kamaráda,co měl v práci motocykl, aby s námi projel Astanou a vyvedl nás naším směrem.

Lidi cestovatelé

Na dvou tisíci km jsme potkali jen dvojici cyklistů. Bělorusi jedou na velkou cestu do Malajsie. Dobře si prohlédněte jejich kola a vybavení, jsou to praví hrdinové dalekých cest. Ve fotoreportáži najdete jejich fotku.166.jpg

Kazašské silnice

Věděli jsme, že silnice jsou většinou špatné, někdy jsou jen na mapě. My jsme si po poradě       s ruským kamioňákem vybrali silnice hlavní, ty jsou prý pěkné jako    Rusku. Ten kamioňák       v  Kazachstánu asi nikdy nebyl, holt myslet si a věřit místním znamená houby vědět.

Od hranice do města Semej to docela šlo, pak asi 60 km ze Semej směrem do Pavlodaru byla fakt pěkná nová asfaltka. Dalších asi 900 km se dá nazvat "silnice ve výstavbě". Kazaši nejsou žádní troškaři a když opravovat, tak vše zaráz. Vedle stávající rozbité silnice se prostě bagrem ve stepi odkryl pruh hlíny a po téhle prašné gruntovce se v horku jezdí. Z Astany do Kostenaj to zase ušlo. Většinou. Podrobně to píšeme, ať jste na to připraveni, až tam pojedete. V Astaně jsme se rozhodli, že nebudeme pokračovat napříč prašným Kazachstánem a vydáme se domů více přes Rusko, které nás pěknými silnicemi mile překvapilo.

153-nejcastejsi-pohled.jpg

Kazašské peníze a  jak jsme je vydělali

Do země jsme přijeli v sobotu. Banky mají zavřeno, směnárny neexistují a veksláci už vůbec ne. Docela to chápeme, moc cizáků sem nezavítá. Řeknete si, můžete platit kartou. Jo, jenže jen benzín. Na benzínkách platba kartou na jídlo a hlavně vodu nefunguje. 2 x nám místní na benzínce koupili vodu za své, v nějakých 36 stupních je třeba pít. V obchodech karty taky neberou kromě obrovského hypermarketu v Astaně. Tam jsme nakoupili vše, co bylo potřeba a vešlo se nám do kufrů. Kartou jsme platili jediní.  .

Ve dvou astanských bankách vůbec neměli směnárnu. Prý je na letišti. Potkali jsme bankomat. Ten vůbec nevypadal, že by fungoval na zahraniční karty a stejně, strkat někam kartu v podobných zemích nemáme rádi. 154-zachranili-jsme-mladikum-spz.jpg

Nakonec jsme k hotovosti přišli.    V  neděli ráno před námi jel Nissan Frontera a SPZetka se mu klimbala, až se utrhla. Vzali jsme ji a kluky jsme dohnali asi po 45 km. Měli velikou radost a že nám dají dárek. Vytáhli 1 000 tengů. Neuvěříte, jakou nám těch 70 korun v hotovosti udělalo radost ! Měli jsme na 5 litrů vody, jak se ukázalo, tak i na chleba, pirohy a studenou vodu v bistru.

Ceny

Kupovali jsme jen benzín za 10 Kč za litr a potraviny, vodu, pivo a vodku, vše levněji než v Rusku a tedy i u nás. Finančně příjemná země to je. Cenu ubytování nevíme, byli jsme zváni domů, to jsme nevyužili, a ubytovací zařízení taky ne. Celou cestu tady i v Rusku jsme spali ve stanu.

Města na trase

Zastrčené město Semej je zajímavé tím, že stejně jako Omsk leží na největší kazašské řece Irtyš a že 40 let (1949-1989) se v jeho okolí (cca 150 km dalekosmiley )  prováděly jaderné testy bez ochrany obyvatel. Snad už ta radioaktivita vyprchala, jeli jsme v daném směru..

  Pavlodar pavlodar.jpg

  V motorkářském oblečku a čtyřicetistupňovém teplu jsme       usoudili, že město je pěkné, modernímu náměstí nevévodí     Lenin, ale jakýsi kazašský chán, a nedělní doprava je             mírumilovná. Převládají auta typu SUV.

Astana (v kazachštině : astana=hlavní město).

V místních novinách prý psali, že už má milion obyvatel. Ze všeho nejvíc toto nové (20 let) supermoderní město připomíná Dubaj. No mrakodrapy jsou o něco nižší a zatím je jich míň, ale vydatně se tu staví.170-vetsinou-je-to-jako-v-dubaji.jpg

Velmi častým autem tu je SUV Lexus. Na parkovišti před činžákem klidně stojí tři obří Lexusy vedle sebe, každý úplně jiný. Dříve tu bylo malé město Akmolinsk (z kazašského akmola=bílý hrob), které bylo v roce 1961 za sovětské éry přejmenováno na Celinograd (bylo centrem rozorávání stepí - celin). 

Kostenaj-vzpominka-na-kazassky-chanat.jpg

Mají tu sice hrobku chána z krátké doby svobody, ale založeno bylo až v roce 1879. V okolí na celinách se dosud pěstuje pšenice, na kraji tohoto města i všech ostatních dýmají těžební věže. 

EXPO 2017 v Astaně

Tak to byla síla. Nesmysl. Obrovské parkoviště zelo prázdnotou, a to celá šaškárna začala před pár dny.    U nás psali, že za první týden navštívilo naši expozici 25 000 lidí. Tolik lidí sem určitě nepřišlo od začátku celkem. Nosné téma Energie budoucnosti bylo vymyšleno jen proto, aby vlády zúčastněných zemí uvolnily miliony na účast. Chválím Belgii či Švédsko a další země, kteří se té komedie nezúčastnily.

182-nas-pruvodce-astanou.jpg

176-kazassky-pavilon.jpg

 

 

 

 

 

Česká expozice podobně jako slovenská byly trapné a úplně zbytečné. Nechápu,jak to mohlo projít výběrovým řízením a proč se sem jelo. Že by Tvrdík měl kámoše přes Kazachstán ?

Ostatní 

To si tak jedete stepí a na obzoru vidíte stavbu jako z pohádky či z lega. Tak vypadají z dálky zdejší muslimské hřbitovy. Lidi nepohřbívají do země, ale na ni a zasypou hromadou hlíny. Kolem hrobu je zábradlí, asi aby nepřišlo nebožtíka vyhrabat nějaké zvíře.

156-jsou-to-hrbitovy.jpgPříroda - převážně rovinatá step. Občas (asi 2x) pásmo borových lesů rostoucích v písečných dunách. Několik jezer. Pěkné údolí řeky Irtyš. Rostliny - jako u nás na jižní Moravě. Kavylové pole, moc pěkné.Velbloudy jsme nepotkali, zato často krásné koně.

602.jpgUjeté kilometry

Hranice - Astana (přes Semej a Pavlodar) : 939 km, Astana - hranice (přes Kostenaj) : 1078 km, celkem v Kazachstánu : 2 017 km