Jdi na obsah Jdi na menu
 


Estonsko, Finsko,Gruzie a Gibraltar

5. 11. 2014

Na motocyklech do Estonska coby cílové země jsme vyjeli na Uralech v roce 2012. Pěkná zemička, sympatičtí lidé, jen vysoké kopce tu prostě nečekejte. známé je městečko na severu jménem Kunda, kde nic zajímavého není, jen ta cedule s názvem. Domluvíte se i rusky. Dobrý tranzit při cestách na sever, my tudy naposledy projížděli z cesty do severního Ruska a na Nordkapp v roce 2014. Estonský motorkář na trajektu byl z Kundy a divil se, že to bezvýznamné městečko známe. Hodně ho pobavilo, když jsme mu řekli, proč se u cedule čeští motorkáři rádi fotí.

Fotoalbum : Cesty na motocyklech 2012, Pobaltí na Uralech

Články a reportáže : Pobaltí očima motocyklu

 

Francie, sladká Francie – tam se dá jezdit každý rok a je to pokaždé jiné.Alpská francouzská sedla jsme po trase nazvané Route grandes Alpes na motocyklech absolvovali v roce 2007,ale bacha. První půlka června není ideální, sedla ještě mohou být zavřená kvůli sněhu, my jsme třeba museli objet sedlo Val d Isér. Jinak paráda, na úžasných horských silnicích byli jen motorkáři a pár cyklistů. Radši předem ověřte ten sníh. O prázdninách to zase není ono - silnice se zahustí osobními a obytnými auty. Uvolní se zřejmě až na podzim. Jinak nemusím vyjmenovávat – Normandie a Bretaň, Pyreneje, centrální Francie, vždycky si nějakou část prozkoumáme při cestách do Španělska, cíleně jen kvůli Francii jsme tam byli většinou autem.

Fotoalbum : Cesty na motocyklu, rok 2012, Neznámé Španělsko

                  Cesty na motocyklu, rok 2013, Dakar (Senegal)

Články a reportáže : Neznámé Španělsko, Dakar

Finsko je trochu dál, je tam horší počasí a komáři. My tam máme nejradši Karélii, oblast podél ruské hranice. A na severu jezero Inari, let hydroplánem Cesna nad ním … A ještě víc na severu je hranice s takovým ocáskem Norska, který se jmenuje příhodně Finmarka a nejsou tu turisti jako na Nordkapu. V roce 2014 jsme si průjezd co nejblíže ruské hrancii zopakovali při zpáteční cestě do Murmansku a na Nordakpp a znovu jsme byli nadšení. Jezera, lesy, na severu se najdou i kopce. Krásná místa na táboření a dnes už v Lidlu ceny jídla srovnatelné s našimi. V červnu ani nebyli komáři.

Fotoalbum : Cesty na motocyklech 2014, Z Nordkappu po finskoruské hranici přes Pobaltí domů

Články a reportáže : Na motorce na Nordkapp přes Rusko a zpátky přes Finsko

G ? Grónsko – tam jsme nebyli nejmíň 5 let a předtím taky nikdy, ale to bude spíš na sněžný skůtr.

Georgia – Gruzie sice hraje fotbalové ME, ale pro mě patří do Asie. Jedeme tam v roce 2015.

Gibraltar ! Leží ve Španělsku, patří Velké Británii, má specifický statut. Tam jsme byli na BMW v rámci cesty kolem Pyrenejského poloostrova v roce 2008 a pak cestou do Dakaru v roce 2013. Musí se přes hraniční kontrolu. Před ní stojí fronta aut, motorky ale mohou předjíždět. Přejede se letiště a jste v obrovském frmolu všech možných vozidel, zejména motorek a skútrů. Zaplatíte mýto a můžete kus na kopec. Zjistíte, že skála je provrtaná pevností z 18.století, mrknete na Afriku a vyfotíte si všudypřítomné makaky. Jedna z těchto opic se ke mně vrhla a jen tak pro nic za nic mě kousla do ruky. Ještě že jsem měla motorkářskou bundu. Tak bacha.

Fotoalbum : Cesty na motocyklu, rok 2013, Dakar (Senegal)

Články a reportáže : Neznámé Španělsko, Dakar