Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maďarsko, Makedonie, Moldávie, Mauretánie

5. 11. 2014

Maďarsko není prý pro motorkáře nic moc, samá rovina. Nesouhlasím. Do Maďarska vedla naše první společná motorkářská expedice v roce 1980. Na Jawě California s PAVem, samozřejmě ve dvou. Objeli jsme Balaton a okolí. Od té doby jsme tam byli na motorce mnohokrát, často i 4 x ročně při cestách na náš oblíbený Balkán a zpět. Máme dva příjezdy – do severního Rumunska přes slovenský Zvolen a Lučenec, to pravidelně spíme na vodáckém tábořišti u řeky Bodrog kousek od centra městečka Tokaj. Při cestách přes Srbsko spíme kousek za hranicí v Chorvatsku u jezera Bilje. Spát se dá také těsně před Moháčí nad Dunajem. Moháč – nezapomeňte navštívit památník zdejší bitvy z roku 1526. Je nově upravený a móóóc zajímavý, třeba ty hlavy, co nese ze dřeva vyřezaný Turek v síťovce.

Maďarsko je i puszta, která vůbec není pustá. A ověřený prodloužený víkend v severních maďarských horách, nevěřili byste, jak krásné horské serpentýny tu mají. Něco o Maďarsku je ve všech reportážích z cest na jihovýchod.

Makedonie je taky hodně parádní cíl. Bohužel většinou je využívaná pro tranzit do Albánie nebo Řecka, ale to je věčná škoda. Na jaře 2011 jsme naše dvě osvědčená BMW obohatili o Hondu Afriku a nového kamaráda Vláďu a vyrazili sem jako do cílové země. Hory, jezera, milí lidé hovořící pro nás srozumitelným jazykem. Nezapomenutelný večer u Prespanského jezera. Průjezd národním parkem a přejezd k Ohridskému jezeru se nám pro tentokrát podařilo jet v nehorázném nečase. Pak přejezd ze slovanské části do islámské, ale pořád stejná paráda. Závěrem jsme jeli  na sněhu v pohoří Šar Planina a navštívili starobylé Tetovo. To všechno se dá v této malé a chudé zemičce vidět a zažít. Další pěknou část cesty jsme tu absolvovali v roce 2013 na Uralech.

Fotoalbum : Cesty na motocyklech 2013, Albánie na Uralech

Články a reportáže : Zpráva z cesty na Balkán

Makedonie, pohodová dovolená na deset dní za pár tisíc

Moldávie je nejchudší země Evropy. Při referendu začátkem 90.let se rozhodli pro samostatnost. To maj za to. Kdyby se připojili k Rumunsku, s nímž mají mimo jiné společný jazyk, mohli už být v EU a čerpat dotace. Moldávií jsme projížděli na Uralech cestou z Krymu. Doporučení – vyhněte se separatistické části Podněsterská republika,tam je prý trochu Divoký západ. Jinak je potřeba platit v Moldavii ekologický poplatek – 2 eura na den (rok 2011,už to může být jinak). Když zaplatíte jen den a zůstanete déle, doplatíte na výjezdu. Další peníze po nás nikdo nechtěl. Jeli jsme s Uraly západní částí. Kvalita většiny silnic odpovídající chudobě země. Kdo má rád víno, může si užít centrální Moldávii.

Články a reportáže : S Uraly na Krymu

Mauretánie leží mezi Západní Saharou okupovanou Marokem a Senegalem. Vízum si můžete vyřídit v Berlíně nebo v marockém Rabatu. Dejte pozor, musí být dvouvstupové, místní vyplňovači, pokud se jim svěříte do rukou jako Jarda, vám klidně vyplní jen jednovstupové. Hranice je v noci uzavřena, což je dobře, protože musíte projet dva kiláky offroadu. Za hranicí je třeba trpělivost, vytáhnou z vás nějaká eura a musíte si koupit povinné ručení. Na průjezd zemí po slušné asfaltce se vybavte fiši, to je ofocenými pasy s uvedením SPZ motocyklu. Urychlují a usnadňují průjezd Západní Saharou i Mauretánií, protoževás budou co 30 nebo 40 km kontrolovat policajti nebo vojáci a když jim dáte fiš, pojedete rychle dál. Na dvojí průjezd Mauretánií a Západní Saharou potřebujete těch fotokopií 60, slovy šedesát. Před hlavním městem a v něm je kemp, spát se dá i v poušti nebo u vojenské hlídky.

Články a reportáže : Dakar

Fotoalbum : Cesty na motocyklech 2013, 01 Dakar

                               

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 02.Albánie na Uralech