Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přehled podle zemí

Příspěvky

Albánie,Andora,Argentina

17. 2. 2014

Naší cestovatelskou abecedu začínáme,jak jinak písmenem A. A hned je tam oblíbená stálice Albánie. Kdo tam ještě nebyl,zaváhal. Patří k zemím, které se rychle mění (věříme,že pro domorodce k lepšímu), a pro nás je zajímavé tento vývoj průběžně sledovat. Kdo jste tam nebyl,vyražte na cestu.

 

Belgie,Bosna,Bulharsko,Bělorusko, Barma

17. 2. 2014

B jako Belgie, Bosna, Bulharsko...  Taky Bělorusko, tam jsme byli v roce 2016. Jediná země z této skupiny, kam je třeba mít vízum. Ze všech B je nejlepší Balkán, tam jsme každý rok a doufáme, že to tak bude i do budoucna. Nejnovější je Barma v roce 2018.

 

Corfu, Černá Hora, Česká republika

5. 11. 2014

C jako Corfu, Č je Černá Hora a Česká republika , ty druhé dvě jsou nejhezčí země Evropy, možná dvě z pěti nejhezčích, srovnání je těžké.

 

Dánsko, Dakar

5. 11. 2014

Dánsko je Jutský poloostrov a několik ostrovů. Dánsko na motocyklu pro nás zatím znamená jen tranzitní cestu do Norska, případně do Švédska. Je to velká škoda, dvakrát jsme prorajzovali Dánsko s autem s dětmi a zejména Jutský poloostrov stojí za samostatnou motonávštěvu.

Dakar je v Senegalu, takže nalistuj S. Tady se jen chlubíme, že jsme tam z Brna dojeli a zpět taky :-)

 

 

Estonsko, Finsko,Gruzie a Gibraltar

5. 11. 2014

E je hlavně Evropa, taky Estonsko, F = Finsko, G je Gruzie a Gibraltar

Máme fakt štěstí, že žijeme v zrovna teď a tady, v jedné z nejbohatších a nejbezpečnějších částí světa. Pro svobodné motocestování je ideální – všude se dostaneme maximálně za tři dny jízdy, případná technická pomoc ještě rychleji. Další bonus – Češi jsou všude oblíbený národ ( to je fakt naše zkušenost). Kdo chce, může jet. Vyměnit pár éček, vzít si autoatlas a vyrazit. Kdo vymýšlí důvody, že to nejde, kecá. Prostě se mu nechce a hledá důvody, místo aby si vzal dovolenou, osedlal svého motooře a vyrazil.

 

H,CH - Chorvatsko

5. 11. 2014

Chorvatsko je pro nás vyjímečná země. Dobře ho známe, ostrovy z jachty, pobřeží, vnitrozemské národní parky ... Ale ne díky motocyklu. V létě se nám tam nechce, je tam moc lidí a velký provoz, na jaře a na podzim jezdíme na motorce jinam. Jak to tak píšu, rozhoduju se, že to musíme napravit. Země si to zaslouží.

K té jachtě, i takový týden může být levný. Jedete mimo sezónu, jídlo si dovezete z Čech, spíte na kotvě v pustině,  jedete společně autem (auty) a podělíte se o náklady... My to zvládáme za 7 - 8 000 Kč na osobu a týden.  Výhodou je, že máme kamarády s kapitánskými zkouškami a nemusíme si kapitána najímat.

 

I je Itálie , Island, Irsko a Izrael

5. 11. 2014

I je taky dobré písmeno a začínají jím pěkné země, pro cestu na motocyklu je pro většinu z nás dostupná hlavně Itálie.

 

J a K, Kambodža, Kanada, Kanáry, Kosovo,Korea, Kypr severní

5. 11. 2014

J jako jazyky aneb Jak to je s domlouváním

Spousta lidí nám říká: „Vy se máte, ty znáš jazyky, my nemůžeme sami jezdit,protože se nedomluvíme.“ Jenže já to vidím jinak : Moje maminka, ročník 1924, se za války musela hodně učit němčinu a ani jí ani nikomu se to nelíbilo. A jejich němčinář jim řekl: „Jazyk nepřátel se musíte naučit, abyste se s nimi domluvili. Jazyk přátel znát nemusíte, s těmi se domluvíte i bez znalosti jejich jazyka“. A je to tak. Třeba ve většině světa je vám angličtina stejně na houby – pokud cestujete mimo provalené památky a velká města, tak se s obyčejnými lidmi s jinou mateřštinou stejně anglicky nedomluvíte. Ale to je na samostatné téma : Jak se domluvit s těmi, se kterými si nerozumíme ani slovo. Jak ? Usmívejte se a mluvte česky.

K jsou Kanárské ostrovy, Kosovo , Kambodža, Korea (jižní), Kanada, Kypr severní.

 

 

 

 

Laos, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Liberland

5. 11. 2014

L je silné písmeno : ve čtyřech zemích jsme byli na motocyklech (různých), ve dvou jinak, ale taky bylo dobře.V Liberlandu jsme byli "skoro", o tom je podrobná reportáž.

 

Maďarsko, Makedonie, Moldávie, Mauretánie

5. 11. 2014

M jsou Maďarsko, Makedonie a Moldávie, samé dobré a nepříliš vzdálené země, kde je hodně levno (tedy až na maďarský benzín). Mauretánii musíte přejet, když chcete do Dakaru (Senegal). Ministerstva zahraničí všech zemí EU vás varují, že vám tam mohou uříznout hlavu.