Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rusko a Kazachstán 2017 na motocyklu

V následujících 8 příspěvcích popisujeme naši zatím nejdelší cestu (17 400 km) na Sibiř a do Kazachstánu na našem motocyklu BMW 1150 GS.

 

Příspěvky

Rusko a Kazachstán na motocyklu v roce 2017,část 1. Z Brna za Moskvu

19. 7. 2017

Tuto 17 400 km dlouhou cestu jsme ve dvou zvládli za 33 dní a stála nás dohromady 35 000 Kč včetně ruských víz,pojištění,servisu motorky, pneumatik Mitas. Postupně podrobně popíšeme, jak cesta probíhala. 

Cesta na Sibiř a Dálný východ až do Vladivostoku není žádné velké dobrodružství. Jede se po většinou kvalitní asfaltce, míjíte spoustu dalších účastníků silničního provozu,hlavně kamionů, kolem vás jsou v dostatečné vzdálenosti benzínky a různé stravovny, všude se dá platit kartou. Ve velkých městech jsou servisy BMW a určitě i japonských značek. Všude se dá spát ve stanu ve volné přírodě, ale také v hotelích. Medvědi utekli daleko do lesů, protože silnice je slyšet ve dne v noci  nejmíň 3 km daleko. Kromě jednoho místa za Novosibirskem ani komáři nebyli tak krvelační, jak jsme očekávali.

Proč tam tedy jet ? Má to smysl ? V prvních dnech vandru jsme o tom párkrát zapochybovali, ale teď po návratu můžeme říci : Ano, má to smysl. Přijeli jsme nadšeni. Kdo dočte postupně reportáž do konce, možná pochopí proč.

 

Rusko a Kazachstán na motocyklu v roce 2017, část 2 : Od Moskvy za Ural

24. 7. 2017

V 1.části jsme popsali, jak jsme se dostali  z Brna za Moskvu. Taky proč jsme jeli daleko do Asie, jak dlouho celá cesta trvala a kolik stála. 1.část končila po  2 364 kilometrech od Brna. 2.část cestopisu popisuje nepříliš zajímavou cestu na Ural. Proto ji doplňují informace o městech, kterými jsme jeli nebo která jsme míjeli, 7.-9.června 2017.

 

Rusko a Kazachstán na motocyklu 2017, část 3. Od Uralu do Novosibirsku

25. 7. 2017

V předchozích částech jsme popsali naši cestu z Brna na východní Ural, kde končí Evropa a začíná Asie a Sibiř. V této části budeme pokračovat dále na východ ve dnech 10.-12. června 2017.

 

Rusko a Kazachstán na motocyklu, část 4. - Z Novosibirsku do Irkutsku

3. 8. 2017

11.-14.den ( 13.-16.6.) jsme pokračovali dál na východ. Zdálo se nám, že je krajina trochu rozmanitější než dosud a že ubylo kamionů, přibyly občas jehličnaté stromy a je tu více řek a říček než předtím. Přibyla auta s pravostranným řízením, ale pozor- žádné šunky, prostě pěkná lehce ojetá auta z Japonska.

Také se změnil náš postoj k vzdálenostem, 300 kilometrů je pro nás nedaleko.  Velkým bonusem tohoto skoro 2 000 km dlouhého úseku byla setkání s cestovateli z netradičních zemí.

 

Rusko a Kazachstán na motocyklu, část 5.- Bajkal a cesta do Kazachstánu

9. 8. 2017

Po 14 dnech každodenní jízdy  a ujetých 7 946 km jsme 16. června dorazili k jezeru Bajkal. 15.den jsme si dali odpočinkový. Další den jsme vyrazili k mongolské hranici do pohoří Sajany, na noc jsme se vrátili k jezeru. Pak jsme putovali, částečně stejnou cestou, 5 dní do Kazachstánu. O tom všem je tato část našeho povídání.

 

Rusko a Kazachstán, část 6 - 1967 km přes Kazachstán

10. 8. 2017

V Kazachstánu jsme byli poprvé v roce 1987. Tenkrát jsme letěli přes Moskvu do Alma Aty a převážně se pohybovali v horách nad městem. Skoro sami. Místní horolezci nás prosili, abychom jim prodali rifle. Měnili jsme je za cepíny a skoby z titanu. 

Dnes to tam prý ze všeho nejvíce připomíná Alpy - ubytování, ceny a davy cizinců.

Letos jsme se vydali tam, kam mnoho cizinců nepáchne. Na sever . 

 

Rusko a Kazachstán, část 7.- Z Kazachstánu na Ukrajinu přes Rusko

16. 8. 2017

Původně jsme si mysleli, že cesta přes centrální část Ruska bude stejně protivná jako byla cesta do Omsku přes Moskvu. Mýlili jsme se. Putování přes Čeljabinsk a Ufu do Samary a dál až na ukrajinskou hranici bylo většinou příjemné a zažili jsme několik pěkných setkání. O tom je předposlední část našeho povídání.

 

Rusko a Kazachstán 2017 na motocyklu,část 8. Domů přes Ukrajinu a Slovensko

30. 8. 2017

V předcházejících 7 částech jsme popsali naši cestu k jezeru Bajkal, do Kazachstánu a na rusko-ukrajinskou hranici. Tato poslední část popíše návrat domů.